Hatırla Sevgili Efsanesi

Başka dizi tavsiyeleri ise 2006 yılında ilk kez seyirci ile buluşan bu tarihi, dramatik ve romantik tür tadında olan bu dizi 2008 yılına kadar ekran yolculuğuna devam etmiştir. Yönetmen koltuğunda Ümmü Burhan ve yapımcı koltuğunda Ilgaz Giritlioğlu’nun oturduğu Hatırla Sevgili Asis yapım tarafından yapılmıştır.

 Başrollerini Beren Saat ve Cansel Elçin’in paylaştığı bu dizide bu iki oyuncuya Avni Yalçın, Ayda Aksel, Okan Yalabık, Belçim Bilgin, Laçin Ceylan, Engin Şenkan, Lale Mansur, Ayfer Dönmez, Tuygar Aydın, Berk Hakman, Gülden Güney, Erdoğan Sıcak, Meltem Parlak, Nergis Öztürk, Selma Kutluğ, Feride Çetin, Hüseyin Avni Danyal gibi daha bir çok ünlü isim eşlik etmiştir.

 Dizinin konusu ise Büyükada’da büyüyen ve çocukluk arkadaşı olan Rıza ve Şevket’in siyasi görüşlerinden dolayı yıllardır arası açıktır. Şevket CHP taraftarı olan bir hakim iken Rıza Demokrat Partili bir siyaset adamıdır.

 Rıza’nın kızı Yasemin Şevket’in oğlu olan ve Fransa’da hukuk eğitimi alan Ahmet’e platonik bir şekilde çocukluktan veri âşıktır. Ahmet’in Büyükada’ya dönmesi ve Yasemin’in günlüğünün Ahmet’in eline geçmesi ile o naif ve eşsiz aşkları başlar.

 Aynı zamanda bu aşk etrafında ailelerin ve dönemin tarihi ile siyasi olayları da dönmektedir. Sizi 1960’lı yıllarda başlayan bir konuya sahip olduğu için 27 Mayıs darbesini, Adnan Medres’in idamını, sağcı solcu meselelerini ve sona doğru 12 Eylül darbesini de ele almaktadır.

 Aynı zamanda Yasemin ve Ahmet’in aşkları yanında başka ikili ilişkiler de dizide konu olmuştur. Dizinin ilk bölümleri genellikle Ahmet ve Yasemin’in aşkı, ayrılıkları etrafında dönerken daha sonraları siyasî işlerde diziye dahil olmaktadır.

 Büyükada ‘da başlayan ve Büyükada İstanbul arası devam eden bu dizi bilhassa Büyükada’nın o nostaljik atmosferi ile at arabaları ve bisikletler ile büyük ilgi odağı olmuştur. Aynı zamanda Ahmet ve Yasemin’in Büyükada Çankaya caddesinde yer alan karşılıklı evleri büyük rağbet görmüştür ve devrinin simgesi haline gelmiştir.

 Yasemin’in evi olarak Con Paşa köşkü kullanılırken Ahmet’in evi olarak karşısındaki Yalman köşkü kullanılmıştır. Fakat Yasemin’in evinin iç çekimlerinde Meziki köşkü kullanılmıştır.

 Büyükada’ya rağbeti arttıran bu dizi tartışmasız türk aşk dizileri içinde en iyilerinden biridir. Aynı zamanda tarihi olayları da bu formatta konu alan diziler arasında ilklerden biridir denilebilir. Aynı zamanda Eylem Aktaş, Atakan Akdaş gibi isimlerin seslendirdiği müzikleri ve fonları ile de ön plana çıkan dizinin müzik albümü dahi çıkarılmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*