Hafızalara Kazınan Efsane Türk Dizileri

Bu yazımızda efsane Türk dizilerinden bahsedeceğiz. Dizi sektörü çok geniş olmakla birlikte aynı zamanda piyasada çok sayıda ve farklı türlerde diziler olmakla beraber adından yayınlandığı dönemde sıkça söz ettiren diziler elbette diğerlerinden ayrılmaktadır. Yayınlandığı zaman dilimi içerisinde genel kitleyi ekran başına kilitleyen bu diziler efsaneleşti. Öyle ki seneler geçse de büyük bir kitleye sahip olan efsane Türk dizileri tekrarlarıyla dahi büyük bir gündem oluşturmaya yetti. İnsanlar birbirlerine sohbet aralarında hep bu dizileri tavsiye ettiler.
Aynı zamanda sektörün en kaliteli zamanları da bu dizilerin yayınlandığı zamanlardı desek yerinde bir tespit yapmış oluruz. Dizinin karakterleri devrinin fenomenleri haline geldi ve çoğu başrol oyunsu bu efsane türk dizileri ile kariyerinin zirvesini yaşadı ve halk arasında bir marka haline geldi.

 Bu efsane türk dizileri ile bütünleşen beldeler ve karakter ile bütünleşen aksesuarlar o dönemlerde büyük ses getirdi. Hala efsaneleşen bu dizilerin tekrarlarını izlemeye kalkınca aynı heyacanı yaşamak mümkün oluyor. Genel bir pencereden bu türk dizileri ele alınacak olursa liste şu şekilde oluşturulabilir:

 1. Ekmek Teknesi

 Oyuncu kadrosunun Savaş Dinçer, Şermin Hürmeriç, Peker Açıkalın, Mehtap Bayri, Arzu Oş, Melike Güner, Ekin Türkmen, Esin Civangil, Hasan Kaçan, Kadir Çöpdemir, Eray Demirkol, Ahmet Yenilmez, Cem Kılıç gibi isimlerin yer aldığı efsane türk dizileri arasında bulunan Ekmek Teknesi 2002 tarihinde atv ekranlarında yayınlanan bir diziydi. Tür olarak komedi, dram olan bu dizinin yönetmenliğini Osman Sınav, Metin Günay, Sadullah Şentürk, Gürsel Ateş paylaşmaktaydı.

 Üç sezon devam eden bu dizi Istanbul’un Kuzguncuk, Beylerbeyi, Üsküdar semtlerinde çekilmekteydi. Yapımcılığını ise Sinegraf ve Pana film üstlenmiştir. Senaristler arasında en tanıdık isimlerden biri olarak Raci Şaşmaz yer almaktaydı. Dizinin jenerik müziği ise incesaza aitti.

 Ekmek Teknesinin konusuna gelince Türk aile yapısını başarılı bir şekilde ele alan ve unutulmaya yüz tutmuş atasözleri, deyimleri sıkça kullanan ve düzgün dil bilgisi ile izleyenlerin dikkatini çeken bu dizi, Fırıncı Nusret Baba, eşi Ayhan Hanım ile çılgın ve sevimli kızlarını konu almaktadır.

 Aynı zamanda özlenen ve sıcak bir aile görüntüsü çizen Ekmek Teknesi, orta sınıf bir mahallede kendi halinde yaşayan insanların sevinçlerini, aşklarını, hüzünlerini ve hayatta kalma çabalarını eğitici ve öğretici bir üslub ile ele almıştır. Ekmek Teknesi, efsane türk dizileri arasında yüreğe dokunan ve unutulmaya yüz tutmuş kökleri hatırlatan bir diziydi.

 Dizide fırıncı Nusret babanın beş kızı vardı ve ailecek mutlu, naif, mütevazı bir hayat sürmekteydiler. Nusret Efendi ve eşi Ayhan hanım sadece kendi kızlarının değil mahallelinin de anne babası gibiydi. Mahallelinin hepsi Nusret Efendi’ye çok hürmet ve itimat ederdi ayni zamanda da sözlerine kıymet verirdir.

 Mahalleliye gelince birbirinden enteresan ve naif insanlardan oluşmaktaydı. Hepsinin nevi şahsına münhasır komik bir hikayesi olsa da en mühim mesele birarada yaşıyor olmalarıydı. İstanbul’un eski bir mahallesinde gerçek bir masal, masal gibi bir gerçekti Ekmek Teknesi. Hele o mahalle kahvesinde akşamları anlatılan o sıcak, öğretici ve düşündürücü hikayeler hala yüreklerde yerini muhafaza etmektedir. En iyi yerli dizler temsilcisidir de denebilir.

İzlemek için tıklayın….

 2. Deli Yürek

 Elbette türk dizileri arasında devleşen ve efsaneleşen yapıtlardan biri de tartışmasız Deli Yürekti. Bu hafızalarda hala tazeliğini koruyan yapıtın göz dolduran oyuncu kadrosu ise Kenan İmirzalıoğlu, Zeynep Tokuş, Ebru Cündübeyoğlu, Emin Gürsoy, Ali Sürmeli, Kürşat Alnıaçık, Yılmaz Tüzün, Mehtap Bayri, Atilla Karagöz, Bulut Aras, Selçuk Yöntem, Demir Karahan, Ahmet Yenilmez, Elif İnci, Eray Demirkol gibi isimlerden oluşmaktaydı.

 Yönetmenliğini Mustafa Şevki Doğan ve Osman Sınav’ın üstlendiği, Onur Ünlü ve Raci Şaşmaz gibi isimlerin de senaristliğini yaptığı ve Aria’nın da müziklerine hayat verdiği Deli Yürek 1998 senesinde başlayıp 4 sezon devam eden efsanevi bir yapıt olarak tarihin raflarında yerini almış bulunmaktadır.

 Aynı zamanda türk dizileri arasında devleşen bu yapıt, İstanbul’un Üsküdar, Beykoz korusu ve Maltepe sahili civarlarında çekilmekteydi.

 Sinegrafın üstlendiği ve dış ülkelere de satılan bu dizinin konusu ise askerden izne gelen Yusuf Miroğlu, kan kardeşi Ali, kız kardeşi Nazlı, arkadaşı Gülçin ile parkta gezmek için yola çıktıkları bir gün terör örgütü tarafından bir askeri araca pusu kurulması sonucu ateş açılma esnasında Yusuf Miroğlu, teröristler ile çatışmıştır ve bu arbede sonrası gündemde kahraman ilan edilmiştir.

 Askerden dönünce çocukluğundan beri ilgili olduğu Kara Hamit’in karşısına çıkar. Fakat Kara Hamit, Yusuf’u tanımaz ve aynı zamanda silahlı bir saldırıya uğradığı anda Yusuf Miroğlu tarafından kurtarılır ve böykece Miroğlu tüm dikkatleri üzerine çeker.

 Daha sonra askerlik arkadaşı olan Yılmaz ile bu esnada karşılaşır. Yılmaz, Kesik Recep’in adamıdır ve Yusufu da Kesik Recebe götürür. Fakat Kara Hamiye suikast düzenleyenin Kesik Recep olduğunu anlayan Yusuf Kara Hamit’in yanında yer alır. Daha sonra Ayşe’nin öğretmeni ve işadamı kızı olan Feraye’ye aşık olur. Feraye’nin babası ve Kara Hamit aynı arazi için kapışmaktadır ve bunun sonucunda Kara Hamit Dereye ve babasını öldürür.

 Daha sonra Yusuf Kara Hamit’in yanından ayrılıp oto tamirciye geri döner. Daha sonra Ağabey ile tanışır ve siyaset ile mafya ortamına girer. Ve kötüden haksızlığa uğrayan hakkını alma konusunda bir fenomen haline gelir. Aynı zamanda Ağabeyin kızı Zeynep ile tutkulu ve naif bir aşk yaşamaya başlar.

 Bu aşk hikayesi türk aşk dizileri içinde ekol haline gelmiştir ve asıl hikayeye böylece giriş yapılır. Bu efsane türk dizileri arasında yer alan Deli Yürek, Yusuf ve Zeynep’in o naif sevdası, Kuşçunun bilgeliği ve hikayeleri, Miroğlu yasaları ve eşsiz türküleri ile gönüllerde en zirvede yerini almıştır.

 Dizinin yayınlandığı senelerde bilhassa genç delikanlılar arasında Miroğlu yasaları ve Miroğlu tarzı moda olmuştu. Genç kızlar arasında da Yusuf ile Zeynep’in sevdası nam salmıştı. Ve büyük ses getirmişti. O kadar ki Deli Yürek’in daha sonra sinema filmi dahi yapılmıştı. Bu da en güzel türk dizileri listesinde yer aldığının kanıtıdır.

İzlemek için tıklayın….

 3. Asmalı Konak

 Yayınlandığı senelerde yayın saati geldiğinde sokakların boşaldığı Asmalı Konak tartışmasız hala türk dizileri arasında efsanevi yerini korumaktadır. Asmalı Konak oyuncu kadrosuna gelince Nurgül Yeşilçay ve Özcan Deniz’in başrollerini paylaştığı dizinin kadrosu oldukça sağlam olmakla birlikte Selda Alkor, Kenan Bal, İpek Tuzcuoğlu, Efsun Alper, Menderes Samancılar, Devrim Saltoğlu, Canan Hoşgör, Eylem Yıldız, Şerif Sezer, Selda Özer, Zeynep Eronat, Nihan Menzil, Ege Aydan gibi isimler yer almaktaydı.

 Dram, duygusal türünde olan efsane dizi yayın hayatına 2002 yılında başlamıştır ve iki sezon devam etmiştir. Atv kanalında yayınlanan ve yönetmeni Çağan Irmak, senaristi Meral Okay ve Mahinur Ergün olan, yapımcılığını Abdullah Oğuz’un üstlendiği bu dizi Newyork’tan İstanbul’a ordan Ürgüp’e uzanan bir aşk hikayesiydi.

 Konusunu ele alacak olursak Bahar Newyork’ta sanat eğitimi görmekte olan bürokrat bir babanın kızıdır. Seymen ise Ürgüp’te saygın bir ailenin oğludur. Bahar ile Newyork’ta masalsı bir şekilde tanışıp, tutku ike birbirlerine aşık olurlar. Bunun sonucunda Bahar tüm hayatını değiştirip Seymen ile evlenip Ürgüp Asmalı Konağa yerleşir. Köklü, yöresel bir aile yapısına sahip Seymen’in Ürgüp’teki saygınlığına Bahar hayran kalır.

 Yer yer komedinin de içinde yer aldığı Asmalı Konak, aşk, tutku, entrika, aile kavramlarının işlendiği ve tüm oyuncuların rollerini ustalıkla oynadığı aynı zamanda da adına Ürgüp’te anıt dikilen efsane bir dizidir. O kadar dillere destan bir hikayesi vardı ki daha sonra sinema filmi olarak da beyaz perdede de yerini almıştır.

 Seymen ve Bahar karekterleri türk aşk dizileri içinde bir fenomen haline gelmişti. Zamanının en üst çekim kalitesine sahip olan bu dizi izleyen üzerinde bağımlılık yapma etkisine sahiptir. Asmalı Konak türk dizileri arasında reytingine kolay kolay kim senin ulaşamayacağı bir diziydi.

 4. Yabancı Damat

Yayınlandığı senelerde fırtına gibi esen Yabancı Damat en güzel türk dizileri arasında olup, oyuncu kadrosu ile de göz dolduran bir yapıttı. Nehir Erdoğan, Özgür Çevik, Arif Ergin, Engin Akyürek, Nilgün Belgün, Binnur Kaya, Erdal Özyağcılar, Sumru Yavrucuk, İker Aksum, Tülin Oral, Nazlı Tosunoğlu, Seray Gözler gibi isimlerin yer aldığı Yabancı Damat dram türünde bir diziydi.

 2004 yılında yayın hayatına başlayan dizinin yönetmen koltuğunda ise Yağmur Taylan ile Durul Taylan oturmaktaydı. Üç sezon süren bu dizi Yerine Sevemem ve Üstüme Basıp Geçme Yar şarkıları ile yıllarca hafızalara kazınan bu fenomen dizi Gaziantep ile Yunanistan arasında geçmekteydi. Nazlı ile Niko’nun dillere destan aşkını ve o sıcacık, samimi aile hayatını komik bir dille ele alan bu dizi aynı zamanda Türk ve Yunan meselesine de dostane bir bakış getirmişti.

 Türk ve Yunan müzikleri çalınan bu dizinin çekimleri Bodrum’da başlayıp oradan Yunanistan’ın Sömbeki Adası’nda devam etti. Daha sonra Gaziantep – İstanbul çekimlerinin de yer aldığı dizide Atina çekimleri de yapılacaktı. Bu yüzden dizi için Türkiye’de dev bir plato kuruldu. Dizinin Yunanistan’daki çekimleri açısından Yunan Basın Bakanlığı, Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu dizi çekim esnasında çekim alanları hususunda yardımcı oldu.

 Bunların yanı sıra gelmiş geçmiş en iyi diziler arasında yer alan Yabacı Damat dizisinin konusu Türkiye ve Yunanistan’dan iki gencin vazgeçilmez aşkını ele almaktadır.

 İzleyenlere aileden biri gibi hissettiren dizinin konu özeti ise, Ankara’da üniversite okuyan Nazlı ailesinin yanına Gaziantepe döner. Ökkeş ile ortak ve aile dostu olan baklavacı Kahraman usta kızını Ökkeş’in oğlu Kadir ile evlendirmek isteyince ailesini bu işten vazgeçiremeyen Nazlı Bodrum’a arkadaşı Zeynep’in yanına kaçar. Orda başına gelen hadiseler sonucu İngiliz sandığı ama aslında Yunan olan Niko ile tanışır.

 Nazlı’nın peşine düşen Kadir’den kaçmaya çalışan Nazlı gelişen olaylar sonucu Niko ile Yunan adasına düşer ve birlikte geçen unutulmaz birkaç sonunda birbirne aşık olurlar. Fakat Gaziantepe dönmek zorunda olan Nazlı ile Niko orda ayrılırlar. Fakat Niko Nazlı’nın peşine gider ve hikaye böylece başlar.

 Yunan düşmanı olan aile ile Türk düşmanı olan ailenin çocuklarının birbirlerine duydukları aşkın bu iki ülkeyi nerden nereye getirdiğini anlatan sıcak bir aile dizisiydi. Ve efsane türk dizileri arasında böylece yerini aldı. Aynı zamanda birçok dalda ödül almıştır.

İzlemek İçin Tıklayın.

5. Sıla

 Elbette yerli dizler arasında kadrosunda Cansu Dere, Mehmet Akif Alakurt, Zeynep Eronat, Menderes Samancılar, Tayanç Ayaydın, Boncuk Yılmaz, Cemal Toktaş, Kartal Balaban, Muhammed Cangören, Celil Nalçakan, Namık Kemal Yigittürk, Gökçe Yanardağ, Devrim Saltoğlu, Fatoş Tez gibi isimler yer almıştır.

 Jenerik müziği Sezen Aksu ve Sıla Gençoğlu’na ait olan aynı zamanda da dizi içinde falan müziklerin de Sezen Aksu parçalarından seçilen dram, aksiyon türündeki bu dizi 2006 yılında başlamış ve üç sezon sürmüştür.

 Yönetmen koltuğunda Gül Oğuz’un oturuduğu bu dizi zaman zaman İstanbul çekimleri olsa da Mardin’de geçen bir diziydi.

 Konusu ile de büyük ilgi çeken dizi Mezopotamya’nın bereketli ve büyülü topraklarında, her penceresi başka bir yere açılan, yüksek avlulu evleri, daracık sokakları olan bu coğrafyada kanun tanımaz törelerin içinde o törelere baş kaldıran bir aşkı kaleme almıştı.

 Yüreğinde özlem tohumlarını her geçen vakitte daha da büyütmek mecburiyetinde olan bir kızla, töreleri ve yüreği arasında kalan Boran’ın tutkulu aşk masalını anlatmaktadır.

 Bir tarafta daha üç yaşındayken tooraklarından ve ailesinden koparılıp, İstanbul’a getirilen fakat kökleri haka doğuda olan, yalan bir hayat içinde büyüyen Sıla diğer tarafta doğunun o sert törelerini kendi kalemiyle yeniden yazmaya çalışan yaşadığı coğrafyanın kendisine biçtiği rolü merhametini kaybetmeden sırtlamaya çalışan Boran.

 Boran’ın kız kardeşi ile Sıla’nın abisinin kaçması sonucu berdele karar verilir ve Sıla bir yalan ile daha önce hiç adını duymadığı berdele İstanbul’dan Mardin’e getirilip hiç tanımadığı abisinin canını kurtarmak için kurban edilir ve aşiret ağası Boran ile evlendirilir.

 Artık Sıla kocaman bir konakta, yıkılmaz kurallar altında bir töreye mahkum yaşamaktadır. Her gün bu esaretten kurtuluş planları yapan Sıla farkına dahi varmadan Boran’a geri dönüşü olmaz bir biçimde aşık olmaktadır. Asıl hikaye de kavga da ordan sonra başlamaktadır.

 Yayınlandığı dönemde Sıla tokasının ve Mardin’inn meşhur olduğu bu dizi gelmiş geçmiş en iyi diziler arasında hatrı sayılı bir yere sahiptir. Gerekçelik çekim mekanları gerek konusu ile diğer dizilerden ayrılmaktadır. Aynı zamanda bir çok yabancı ülkeye de satılmıştır.

İzlemek İçin Tılayın.

6.Yedi Numara Dizisi

Efsaneler arasındaki yerini almış bir diğer Türk Dizisi de Yedi Numaradır. Köyden okumaya gelen Recep ve Haydar, birde onların peşlerine takılan Satılmış. Amcaları bakkal Vahit’in evinin alt katına yerleşirler. Evin üst katında da Vahit’in kiracıları Çevre Mühendisliği okuyan dört kız Rüya, Ayten, Cansu ve Armağan kalmaktadır. Önce bu iki farklı kültürün tatlı sert çatışmalarını izleriz. Sonra Asiye, Zeliha ve diğerlerinin sayesinde büyük dostluklar kurarlar. 2000’li yılların en samimi ortamı bu dizi ile ekranlarımıza gelmiş oldu.

Diziye sonra katılan Yusuf Güdük, Evren, Deniz, Berat ve Sabit ile dizi daha keyifli bir hal almakta.

Vahit: Engin Balkan , Zeliha: Şebnem Sönmez, Armağan: Tuba Erdem, Ayten: Ayça Mutlugil, Rüya: Nuray Uslu, Cansu: Gülden Güney, Recep: Volkan Girgin, Haydar: Okan Selvi, Asiye: Özlem Türkad, Sabit: Olgun Şimşek, Satılmış: Ruhi Sarı…

Dizinin hala fanları da mevcut… Sizde bu fanlar arasına katılmak isterseniz Facebook ve İnstagram da “Yedi Numara Sevdalıları” grup ve sayfasını takip edebilirsiniz.

Facebook Grubu İçin Tıkayın

 7. Asi

Asi Dizisi

 Bir diğer yerli dizler arasındaki unutulmaz yapıt kadrosunda Tuba Büyüküstün, Murat Yıldırım, Onur Saylak, Selma Ergeç, Saygın Soysal, Aslıhan Güner, Nur Sürer, Cemal Hünal, Çetin Tekindor, Tunçel Kurtiz, Kenan Bal, Elif Sönmez, Necmettin Çobanoğlu gibi isimlerin yer aldığı Asi dizisi gelmiş geçmiş en iyi diziler arasında yer almaktadır. Şebnem Çitak ve Gül Dirican’ın yazarlığını yaptığı Cevdet Mercan’ın yönettiği ve Ilgaz Giritlioğlu ile Tomris Giritlioğlu’nun yapımcı koltuğunda oturduğu dizi 2007 yılında başlayıp iki sezon sürmüştür.

 Konusuna gelince mekan olarak Hatay’da çekilen dizi iki köklü ailenin dört kuşak boyunca süregelen hikayesini konu almaktadır. Asi Kozcuoğlu ve Demir Doğan’ın hırçın ve sarsılmaz sevdaları ile iki aile arasındaki köklü çatışma dizinin ana temasına hayat vermektedir.

 Kozcuoğlu ailesi senelerdir Hatay topraklarında bir çiftlikte yaşamlarını idame ettirmektedir ve İhsan Kozcuoğlu ve kızı Asi bütün varlarını yollarını çiftlerini ayakta tutmaya adamışlardır. Daha sonra bu ailenin bilhassa da Asi’nin hayatı işadamı Demir Doğan’ın şehre gelişi ile değişir. Demir’in annesi ve teyzesi seneler önce Kozcuoğlularının çiftliğinde çalışırken annesi asi nehrine kendini atarak intihar etmiştir. Demir ve Asi’nin aşkları Demir’in teyzesi ve kız kardeşinin gelişi ile çıkmaza sürüklenmiştir.

 Alışılmışın dışında yer alan çekim mekanları ve bilhassa Asi’nin kıyafetleri ile büyük ilgi odağı olan bu dizi aynı zamanda en güzel türk dizileri içinde izlenmeye değerler arasında yer almaktadır. Asi nehrinin ve Hatay’ın o kavurucu havasının şahitlik ettiği bu aşk çok bedeller ödemişti. Bu hal dramı seven izleyiciye de her zaman cazip gelmiştir.

https://www.youtube.com/watch?v=b2v8ncO2WPg&list=PLJ4543kaog-LMrKuXWv1vAt-SMCel7HEY&index=8

 8. Kurtlar Vadisi

 Osman Sınav yapımlı politik, mafya, aksiyon ve dram türündeki bu dizi yayınlandığı senelerde yayın saati esnasında kimse sokaklarda olmazdı. Her karekteri ayrı bir fenomen haline gelen ve gençler arasında bir racon oluşturan bu dizi, “Bu bir mafya dizisidir” mottosuyla ekranlarda yerini almıştır aynı zamanda dizinin çekim mekanları Üsküdar semtinde olmakla birlikte İstanbul’un bir çok başka bölgesinde de çekimleri yapılmıştır.

 Dizideki olayların ve karakterlerin gerçeklerle bağlantısı olduğu ve gerçeklere de benzediği için RTÜK, TBMM, Avrupa Birliği ve ABD’de zamanında tartışma konusu haline gelmiştir. 2003 tarihinde başlayan ve 4 sezon süren dizinin birçok sineme filmi ve devam dizisi çekilmiştir.

Sonunu Düşünen Kahraman Olamaz!

Kurtlar VADİSİ

 Aynı zamanda dizinin senaristi Ahmet Yurdakul, Raci Şaşmaz, Bahadır Özdener Mehmet Turgut üstelenmiştir. Yönetmenler ise Osman Sınav, Mustafa Şevki Doğan, Serdar Akar olmuştur. Müzik bestecisi ise Gökhan Kırdar ve yapımcısı Osman Sınav ile birlikte Raci Şaşmaz olmuştur.

 Dizinin oyuncu kadrosunda ise çok geniş ve efsane olmakla birlikte tek tek alınacak olursa:

 Raci Şaşmaz / Necati Şaşmaz Ali Candan / Polat Alemdar dizide, Aslan Akbey tarafından yetiştirilen bir devlet ajanıdır.

 Özgü Namal / Elif Eylül ise Ali Candan’ın sevgilisidir ve avukattır.

 Selçuk Yöntem/ Aslan Akbey ise Polat’ın akıl hocası, KGT’nin başkanıdır ve Doğu Eşrefoğlu tarafından eğitilmiştir.

 Oktay Kaynarca/ Süleyman Çakır ise bir mafya babasıdır. Polat’ın can dostu aynı zamanda da ortağıdır.

 Gürkan Uygun/ Memati Baş ise Süleyman Çakır’ın sağ koludur.

 Nihat Nikerel/ Seyfo Dayı ise emektar kabadayı Duran Şatıroğlu’nun en sadık adamıdır.

 Kenan Çoban/ Abdülhey Çoban ise Polat Alemdar’ın adamıdır.

 Erhan Ufak/ Güllü Erhan ise Seyfo Dayı’nın yeğenidir.

 İpek Tenolcay/ Nesrin Çakır ise Süleyman Çakır’ın karısı ve Laz Ziya’nın kızıdır.

 Seray Sever/ Derya Çakır ise Çakır’ın kız kardeşidir.

 Müge Ulusoy/ Meral Yılmaz ise Nesrin Çakır’ın kardeşi, Laz Ziya’nin kızı.

 Hande Kazanova/ Canan Çavan ise Elif’in arkadaşıdır ve avukattır.

 Begüm Kütük/ Safiye Karahanlı ise Mehmet Karahanlı’nın kızıdır.

 Güven Hokna/ Nergiz Karahanlı ise Mehmet Karahanlı’nın eşi ve Safiye’nin annesidir.

 Altan Akışık/ Doğu Eşrefoğlu ise Aslan Akbey’ın akıl hocasıdır.

 Zafer Ergin/ Mehmet Karahanlı ise konseyin baronudur ve mafyanın en tepesindeki kişidir.

 Atilla Olgaç ise Kılıç Baron’un sağ koludur.

 İstemi Betil/ Laz Ziya ise konseyin en büyük gelir kaynağı olan silah ticaretini yürütmektedir.

 Baykal Saran/ Hüsrev Ağa ise Laz Ziya ile beraber Konseyin gelenekçi kolunu oluşturmakta ve uyuşturucu ticaretini yürütmektedir.

 Tarık Ünlüoğlu/ Testere Necmi ise konseyin infaz kolunun lideridir.

 Nişan Şirinyan/ Samuel Vanunu ise konseyin dış ilişkilerinden sorumlu üyesidir.

 Adnan Biricik/ Nizamettin Güvenç ise konseyin hukuki meseleleriyle ilgilenir.

 Haldun Boysan/ Tombalacı Mehmet ise konseye kumarhane sorumlusu olarak girmiştir.

 İsmail İncekara/ İplikçi Nedim ise konseyin kasasıdır. Konseyin bütün üyelerinin paralarını işletir.

 Osman Wöber/ Tuncay Kantarcı ise lonseyin bütün gümrük işlerini yürütür.

 Sönmez Atasoy/ Halil İbrahim Kapar ise konseye sonradan dahil olan uyuşturucu kaçakçısıdır.

 Oy Asiye Asiye ve Elif dedim şarkıları ile de adından hala söz ettirmekte olan dizi Çakır karakterinin öldürülmesi ile ülkede epey gündem haline gelmişti.

 Dizinin konusuna gelince konusu çok geniş olmakla ve seyir değiştirmekle beraber ana konuyu inceleyecek olursak:

 Aslan Akbey’in küçük yaştan itibaren yetiştirmeye başladığı diplomat Ali Candan yüz değiştirme ameliyatı ile Polat kimliğini alır. Daha sonra silah, uyuşturucu, para, insan, kumar ve vergi kaçakçılığı yapan büyük bir konseyi ortadan kaldırmak için Polat Alemdar, Aslan Bey’in emri ile Duran Emmi adında bir kabadayının yeğeni olarak içlerine sızar ve kendi çapında bir mafya olan Süleyman Çakır ile tanışır ve dost ve de ortak olurlar. Ve camiada isim yaparlar.

 Bu camianın kirli mevzularını avukat Elif Eylül halletmektedir. Elif ile Ali Candan çocukluk aşkıdır daha sonra Elif Ali olduğunu bilmediği Polat ile sevgili olur. Bu bermuda ilişkiler içinde birçok aksiyona karışan Polat ve Çakır ekibi Çakır’ın öldürülmesi ile konseyi bitirmek için yola çıkar.

 Bu eski türk dizileri arasında efsanevi bir işin edinen Kurtlar Vadisi bayağı uzun ömürlü olmuştur ve müdavimleri tarafından hala tazeliğini korumaktadır.

1.Bölüm İzle
Polat Alemdar’ın 30 Adamı (2003-2016)

 Kurtlar Vadisi Hakkında paylaşım yapan bir blog… Vadi Sever Medya.

9. Ezel

 Dizi sektörüne yerli dizler alanında ayrı bir boyut kazandıran, dev oyuncu kadrosu ile dikkatleri üzerine çeken Ezel dizisinde Kenan İmirzalıoğlu, Cansu Dere, Tunçel Kurtiz, Barış Falay, Yiğit Özşener, Bade Işçil, Sarp Akkaya, Sedef Avcı, Burçin Terzioğlu, İpek Bilgin, Beyazıt Gülercan, Haluk Bilginer, İsmail Filiz yer almaktaydı.

 Aksiyon, dram türündeki bu dizinin yapımcılığını Ay Yapım üstlenmiştir. Yönetmen koltuğunda Uluç Bayraktar, senora ekibinde ise Kerem Deren ve Pınar Bulut yer almaktadır.

 Monte Kristo Kontu ‘ndan uyarlama olan bu dizinin hala hafızlarda olan dizi müzikleri Toygar Işıklı imzasını taşımaktadır. 2009 tarihli bu dizi iki sezon sürmüştür. Dizinin arka fon anlatıcısı usta oyuncu Tuncel Kurtiz idi. Dizinin çekimlerinin çoğu İstanbul’da yapılmıştır. Fakat İngiltere, Hırvatistan ve KKTC’de de çekimler yapılmıştır.

 “Dayı” ve “Yeğen” repliklerinin hala ağızlarda dolaştığı bu fenomen diziye Tuncel Kurtiz’in hayat verdiği Ramiz Dayı karakterinin o efsane sözleri unutulmaz bir renk katmıştır.

 Alışagelmişin dışında konusu ile dikkat çeken Ezel’in özeti, Ömer tamirhanede çalışan ve ailesi ile mütevazı bir hayat süren bir delikanlıdır. Babası Mümtaz bey marangozluk yapmaktadır ve aile itibarını herşeyden önce tutmaktadır. Annesi Meliha hanım ise gözleri görmeyen fakat gözleri çok kuvvetli bir kadındır.

 Ömer dürüst, iyi niyetli bir insan olmakla beraber dizininde efsaneleşen bir repliği haline gelmiş bir mevz vardır ki, Ömer’in kötü tej bir huyu vardı; insanlara çabuk inanıp güvenmesiydi. Tamirhanede birlikte çalıştığı ve abisi bildiği kerpeten lakaplı Ali ve çocuk arkadaşı Cengiz en sıkı dostlarıydı. Bir de sevdiği Eyşan vardı.

 Ömer bu üç insana koşulsuz güvenirdi ki bir gün bu üç insan işledikleri bir suçu planlı bir şekilde Ömer’in üzerine yıkıp hapse girmesine sebeb oldukları ve Ömer’in hepsinin ihaneti ike yüzleşip hapiste Ramiz dayı ile tanışması sonucu bütün hikaye başlar.

 Hapisanede çıkan yangında yüzü yanan Ömer Ramiz dayının da yardımı ile yüzünü değiştirir ve bir zamanlar koşulsuz güvendiği bu üç insandan intikam almak için geri döner. Aşk, ihtiras, intikam ve aksiyon yüklü dizinin asıl konusu da burdan sonra başlar.

 Dizinin bu kadar ilgi görmesinin bir sebebi de Eyşan karakteri sıradışı bir başrol kadın oyuncusuydu. Sizi aynı zamanda bir çok ülkeye satılmış ve bir çok dalda da ödül almıştır. Müdavimleri ise hala dizinin repliklerini kullanıp, diziye atıfta bulunmaktan geri durmamaktadır. Bu sebeble de Ezel gelmiş geçmiş en iyi diziler arasında her bakımdan farkını ortaya koyarak unutulmaz olmuştur.

Ezel 1.Bölüm
Ramiz Dayı’nın Gençliği Tek Parça (Full HD)

10. Süper Baba

Bir zamların efsane dizisi Süper Baba. Başrollerde Şevket Altuğ, Sümer Tilmaç, Jülide Kural, Şevval Sam ve Bennu Yıldırımlar’ın yer aldığı ekranların en beğenilen ve uzun soluklu dizilerindendir. 137 bölüm sürmüş olan dizi ATV ekranlarında büyük ilgi görmüştür.

1.Bölüm İzlem İçin Tıklayın.

 11. Aşk Oyunu

 Yine yerli dizler içinde yer alan, Yasemin Özilhan ve Keremcem’in başrollerini paylaştığı Aşk Oyunu dizi kadrosunda bu ikiliye Serdar Yeğin, Belit Özukan, Kuzey Vargın, Gönen Bozbey, Mehmet Akan, Aydoğan Oflu, Gürgen Öz, Nazlı Tosunoğlu, Deniz Özerman, Münire Apaydın gibi isimler eşlik etmiştir.

 Medyapımın 2005 imzalı ve iki sezon süren dram, romantik komedi tadındaki bu dizisinin konusu ise Sarp magazin dergilerinin gündeminden düşmeyen, çapkın bir delikanlıdır. Maddi gücünü de soyadına borçlu olan Sarp’ın babası bu düzensiz ve dağınık hayatından epey muzdariptir. Kendi çevrelerinden buldukları gelim adayı Berna ile Sarp’ı evlendirip hayatini düşene sokma gayreti içindediler. Fakat Sarp bu işten sıyrılmanın peşindeyken kendi halinde ailesi ike bir mahallede yaşayan Ekin ile Sarp’ın yolları kesişir.

 Sarp Ekin’e altı aylık bir evlilik oyunu teklif eder. Gururlu Ekin bu teklifi ilk etapta reddeder fakat daha sonra abisinin bulaştığı borç yüzünden kabul etmek zorunda kalır. Aileler ilk başta bu evliliğe sıcak bakmasalar da bir şekilde ikna olurlar. Tabi Sarp’ın annesi hariç.

 Sonra bu aşk oyunu içerisinde birbirne aşık olan ve halihazırda da evli olan bu iki gençten aşk itirafı için ilk adımı Sarp atar. Ama Ekin’e aşık olan Kenan ve Sarp’a aşık olan Berna bu aşk hikayesini çıkmazlara sokacaktır ve asıl hikaye de bundan sonra başlayacaktır.

 Aşk Oyunu dizisi herkesin gülerek takip ettiği ve evcilik oyunu adı altında bir senaryoya sahip ilk dizilerden biriydi. O yüzden yayınlandığı senelerde bir hayli ilgi gördü. Başrol oyuncularının da kariyerlerinin tırmanmaya başlayışı bu dizi ile oldu. Keremcem’in dizi içerisinde seslendirdiği şarkılar da diziye ayrı bir hava kattı ve dillere dolandı. Ve Aşk Oyunu da böylece gelmiş geçmiş en iyi diziler arasında yerini aldı.

 12. Hatırla Sevgili

 Başka dizi tavsiyeleri ise 2006 yılında ilk kez seyirci ile buluşan bu tarihi, dramatik ve romantik tür tadında olan bu dizi 2008 yılına kadar ekran yolculuğuna devam etmiştir. Yönetmen koltuğunda Ümmü Burhan ve yapımcı koltuğunda Ilgaz Giritlioğlu’nun oturduğu Hatırla Sevgili Asis yapım tarafından yapılmıştır.

 Başrollerini Beren Saat ve Cansel Elçin’in paylaştığı bu dizide bu iki oyuncuya Avni Yalçın, Ayda Aksel, Okan Yalabık, Belçim Bilgin, Laçin Ceylan, Engin Şenkan, Lale Mansur, Ayfer Dönmez, Tuygar Aydın, Berk Hakman, Gülden Güney, Erdoğan Sıcak, Meltem Parlak, Nergis Öztürk, Selma Kutluğ, Feride Çetin, Hüseyin Avni Danyal gibi daha bir çok ünlü isim eşlik etmiştir.

 Dizinin konusu ise Büyükada’da büyüyen ve çocukluk arkadaşı olan Rıza ve Şevket’in siyasi görüşlerinden dolayı yıllardır arası açıktır. Şevket CHP taraftarı olan bir hakim iken Rıza Demokrat Partili bir siyaset adamıdır.

 Rıza’nın kızı Yasemin Şevket’in oğlu olan ve Fransa’da hukuk eğitimi alan Ahmet’e platonik bir şekilde çocukluktan veri âşıktır. Ahmet’in Büyükada’ya dönmesi ve Yasemin’in günlüğünün Ahmet’in eline geçmesi ile o naif ve eşsiz aşkları başlar.

 Aynı zamanda bu aşk etrafında ailelerin ve dönemin tarihi ile siyasi olayları da dönmektedir. Sizi 1960’lı yıllarda başlayan bir konuya sahip olduğu için 27 Mayıs darbesini, Adnan Medres’in idamını, sağcı solcu meselelerini ve sona doğru 12 Eylül darbesini de ele almaktadır.

 Aynı zamanda Yasemin ve Ahmet’in aşkları yanında başka ikili ilişkiler de dizide konu olmuştur. Dizinin ilk bölümleri genellikle Ahmet ve Yasemin’in aşkı, ayrılıkları etrafında dönerken daha sonraları siyasî işlerde diziye dahil olmaktadır.

 Büyükada ‘da başlayan ve Büyükada İstanbul arası devam eden bu dizi bilhassa Büyükada’nın o nostaljik atmosferi ile at arabaları ve bisikletler ile büyük ilgi odağı olmuştur. Aynı zamanda Ahmet ve Yasemin’in Büyükada Çankaya caddesinde yer alan karşılıklı evleri büyük rağbet görmüştür ve devrinin simgesi haline gelmiştir.

 Yasemin’in evi olarak Con Paşa köşkü kullanılırken Ahmet’in evi olarak karşısındaki Yalman köşkü kullanılmıştır. Fakat Yasemin’in evinin iç çekimlerinde Meziki köşkü kullanılmıştır.

 Büyükada’ya rağbeti arttıran bu dizi tartışmasız türk aşk dizileri içinde en iyilerinden biridir. Aynı zamanda tarihi olayları da bu formatta konu alan diziler arasında ilklerden biridir denilebilir. Aynı zamanda Eylem Aktaş, Atakan Akdaş gibi isimlerin seslendirdiği müzikleri ve fonları ile de ön plana çıkan dizinin müzik albümü dahi çıkarılmıştır.

Hatırla Sevgili 1.Bölüm

Hatırla Sevgili Müzik Albümü İçin Tıklayın.

13-İkinci Bahar

 İkinci Bahar, 1998-2001 yılları arasında Atv’de yayımlanmış olan Türk televizyon dizisidir. Başrollerinde Türkân Şoray ve Şener Şen gibi ünlü oyuncuların yer aldığı dizi, Samatya’da çekilmiştir. Dizi toplam 3 sezon 37 bölüm sürdü. Bu dizi bizlere Yeşilçam’ın veda busesidir resmen. Dizi içerinde ki samimiyet ve kalite bunun göstergesidir. Şener Şen ve Türkan Şoray gibi iki usta bizlere çok güzel bir eser sunmuşlardır.

1.Bölüm

14- Bizimkiler

Bizimkiler, 1989-2002 yılları arasında 15 sezon kesintisiz olarak yayımlanmış aile türündeki Türk televizyon dizisi. En çok sezona sahip Türk dizisi unvanını Arka Sokaklar ile paylaşmaktadır.

Özel Sahneler İçin Tıklayın.

15. Bir İstanbul Masalı

 Elbette dizi tavsiyeleri yapacak olanlar 2003 yılında yayın hayatına başlayan ve iki sezon süren bu diziyi de unutmamalıdır. Aşk ve dram türünde olan bu dizinin yönetmenliğini Ömür Atay üstlenmiştir. Müzikleri Kiraç’a ait olan dizinin senaristleri arasında Gökhan Horzum, Neşe Şen gibi isimler yer almakatdir.

 Oyuncu kadrosuna gelince Mehmet Aslantuğ ve Ahu Türkpençe başrolleri paylaşmıştır. Aynı zamanda kadroda Çetin Tekindor, Altan Erkekli, Ahsen Gürzap, Vahide Perçin, İsmail Hacıoğlu, Ozan Güven gibi isimler de yer almıştır. Istanbul’da çekilen bu dizinin yapımcısı ise Erol Avcı’dır.

 Malikanede yaşayan zengin Artan ailesi ile melikenin bahçesi içinde yer alan beyaz bir evde yaşayan hizmetlilerden Kozan ailesinin sakinleri arasındaki aşk hikayesini konu almakatdır. Konusu ve replikleri sıradan gibi görünse de burjuvasi havası ve oyuncuların performansları ile gelmiş geçmiş en iyi diziler arasında yerini almıştır.

 16. Gümüş

 Bir başka dizi tavsiyeleri denilince akla gelen Gümüş dram ve romantik türünde, 2005 yılında ekran yolculuğuna başlamış ve üç sezon sürmüş bir dizidir. Yönetmenliğini Tarık Alpagut ve Kemal Uzun üstlenmiştir.

 Oyuncu kadrosu ise Kıvanç Tatlıtuğ, Songül Öden, Ekrem Bora, Güngör Bayrak,Funda İlhan, Ayça Varlıer, Serdar Orçin, Kayra Simur, Laçin Ceylan, Sevinç Gürsen Akyıldız, Kamil Güler, Soydan Soydas, Ayla Arslancan, Tarık Ünlüoğlu, Sema Mumcu, Türkan Kılıç, Barış Bağcı, Uğur Aslan, Emre Karayel, Cansın Özyosun, Murat Onuk, Füsun Erbulak, Erdal Cindoruk gibi isimler yer almaktadır.

 Bir çok ülkeye satılan dizinin konusu ise Gümüş’ün hayatı amcasından bir sabah aldığı telefon ile seyrini değiştirir. Zengin ve köklü bir aile olan Şadoğulları Mehmet ile Gümüş’ü evlendirmek istemektedir. Gümüş ise çocukluktan beri aşık olduğu Mehmet’in karisi olmak heyacanını yaşarken Mehmet altı yıldır aşık olduğu kızın ölmesi ile hayatla irtibatı keser. Çünkü Mehmet bu ölüme kendisinin sebeb olduğunu düşünmektedir.

 Yaşadığı acıyı unutmak için serseri bir yaşam sürmeye başlayan Mehmet’in bir gece girdiğimi kavga sonucu dedesi ipler eline alır ve Mehmet de dedesinin kendisi için çizdiği hayatı yaşamaya razı gelir. Gümüş ile evlenen Mehmet Gümüş ‘e elini dahi sürmez yani bu evlilik formalite icabıdır.

 Gümüş ise sevdiği adam tarafından sevilmeyişine gösterdiği sabır ve o ev içerisinde yaşadığı diğer hadiseler karşısındaki tutumu ile Mehmet’in aşka küsen kalbini yeniden attırır.

 Mehmet ve Gümüş’ün aşkını ele alan bu dizi en güzel türk dizileri içinde hatrı sayılı bir yere sahiptir. Aynı zamanda başrol oyuncularının çıkış dizisi olmuştur da denebilir. Senaryosundan ziyade tiyatro geçmişi olan oyuncuların performansları ile taçlanan bir dizi olmuştur.

 17. Zerda

 Drama türündeki bu televizyon dizisi 2002 yılında başlamış ve iki sezon sürmüştür. En eski türk dizileri arasında yer alan Zerda’nın senaristleri Gaye Boralıoğlu, Neşe Cehiz, Neşe Şen, Sertaç Ergin ve yönetmeni ise Kudret Sabancı’dır. Yapımcılığını Erol Avcı’nın yaptığı bu dizinin müzikleri Kıraç’a aittir. Yayınlandığı senelerde jeneriğinin telefon zil sesi olduğu Zerda dizisinin başrol kadrosunda ise Yavuz Bingöl, Ece Uslu, Burak Sergen, Güven Hokna, Halit Ergenç, Hülya Şen gibi isimler yer almaktaydı.

 Dizinin mottosu olan:

 ” İki kişi birbirini sever de kavuşurlarsa mutluluk olur. Biri kaçar öbürü kovalarsa aşk olur. İkisi de sever lakin birleşemezlerse işte o zaman efsane olur.” idi.

 Dizinin konusu bu motto üzerinden kurgulanmışken, güzel Zerda törelere karşı aşk ve cesaret ile savaşırken, Şahin ise törelerin ve annesinin yükü ile ezilen bir tarafta da Zerda’ya duyduğu aşkla yaşayan ama bu aşk karşısında çaresizlikler ile mücadele eden ve yolu siyasete uzanan zengin bir adamdır.

 Zerda ve Şahin’in masalsı aşkını konu alan dizide Zerda ve Şahin kavuşamazlar ve gerçekten de efsane olurlar. Gaziantep Nurdağı ilçesinde çekilen dizi türk aşk dizileri özellikle jenerik müziği ve dizi müzikleri ile yıllarca hafızalara yer edinen bir fenomen haline gelmiştir.

18. Koçum Benim

Koçum Benim, Tarık Akan, Ebru Cündübeyoğlu, Sevil Üstekin, Zihni Göktay, Ozan Güven, Yunus Günçe’ın başrolünü paylaştığı 2002-2004 yılları arasında TRT 1’de yayımlanmış olan televizyon dizisidir. İlk bölümü 10 Ocak 2002 tarihinde yayımlanan dizi, 11 Mart 2004 tarihinde yayımlanan 47.bölümde sona ermiştir. Bir devrin insanlarını basketbola özendiren dizi.

 19. Beyaz Gelincik

 2005 yılında başlayan ve iki sezon süren bu dizinin yapımcı koltuğunda Erol Avcı oturmaktadır. Senarist ise Sulhi Dölek, yönetmen Güzide Balcı ve besteci Kıraç’tır. Oyuncu kadrosunda ise Altan Erkekli, Erkan Petekkaya, Mehmet Günsür, İsmail Hacıoğlu, Sezin Akbaşoğulları, Tülin Özen, Esra Kızıldoğan Uygur, Olgun Şimşek, Rıza Akın, Betül Şahin, Rana Cabbar, Yalçın Akçay, Esra Ronabar yer almaktadır.

 Dizinin konusu ise Aslanbaş’lar, Adana’nın en zengin ailelerinden biridir. Aynı zamanda da bir çok dönüm pamuk tarlasının da sahibi olan bu aile bir çiflikte ikamet etmektedirler. Aslanbaş Holding’in esas işi pamuktur ama diğer platformlarda da başarıyı elde etmiştir. Aslanbaş Ailesi anne ve babaları ölmüş olan dört erkek kardeşten ibarettir. Konunun odak noktası da bu dört erkek kardeştir.

 Bir başka başrol ise Ceren Duru Aslanbaştır. 25 yaşında Galatasaray Lisesi’ni bitirince ABD’de Ziraat Mühendisliği okuyan Ceren düzgün hatlarıyla göze çarpan, beyaz tenli, çok zarif bir kız olmasının yanında Aslanbaş Holding’de çalışmaktadır. Şirket ortamında iş gereği resmi kiyafetler ile gezen Ceren yeri gelince tarlaya da yöresel giysiler ile girmekten çekinmemektedir. Tarlalarda çalışan işçiler beyaz teninden ötürü pamuğa verilen “Beyaz Gelincik” ismini Ceren’e vermişler.

 Bütün hikaye; Ömer’in ilk kez “Beyaz Gelincik Ceren” ile tanışmasıyla başlar. Bu iki başrolün etrafında dönen hikaye ile birlikte; sırlar bir bir ortaya çıkmaya ve kimi zaman aşk kimi zaman da iktidar için söylenen yalanlar meydana dökülmeye başlarve hikaye böyle yol alır. Adana’yı tanıtmakta büyük rol oynayan bu dizi de eski türk dizileri arasında listede yerini almıştır.

20. Perihan Abla

Perihan Abla, 8 Ekim 1986 ile 3 Temmuz 1988 tarihleri arasında TRT 2’de yayımlanan komedi türündeki Türk yapımı televizyon dizisi. Başrollerini Perran Kutman ile Şevket Altuğ’un paylaştığı yerli dizidir. 2 sezondan oluşan dizi toplam 74 bölüm sürmüştür. Uzaylı Zekiye, Meraklı Melahat gibi akıllara kazınmış karakterleri vardır.

 21. Fırtına

 Yayın hayatına 2006 yılında başlayan dizi bir sezon sürmüştür ve Trabzon’un Sürmene ilçesinde Aksu köyünde çekilmiştir. Aynı zamanda Karadeniz’in o manzarası ile de izleyicilerine görsel bir şölen sunmuştur. Komedi aile türünde olan dizinin yapımcısı Necati Akpınar, senarist Gökhan Horzum ve yönetmeni Metin Balekoğlu idi.

 Oyuncu kadrosu ise Burçin Terzioğlu, Murat Yıldırım, Zerrin Sümer, Jale Aylanç, Salih Kalyon, Münir Canar, Erkan Can, Ayşen Gruda, Orhan Eşkin, Ömür Arpacı, Deniz Erözen, Cezmi Baskın, Nihan Büyükağaç, Goncagül Sunar, Hüseyin Avni Danyal, Türkü Hazer, Emirşah Bora, Fırat Can Aydın, Kadri Özcan,Deniz Evrenim, Erdal Küçükkömürcü, Şebnem Dokurel, Zeynep Ender İge, Eser Yenenler, Fatih Dokgöz, Ayla Arslancan yer almıştır.

 Bu dizinin konusu ise adını Karadeniz’in Fırtına Deresi’nden alan hikayede Trabzon’un köylerinden birinde Ali ve Zeynep arasında yaşanan aşkı hem tutkulu hem komik bir dil ile elen alan romantik komedi tadındaki bu dizide Ali’nin babası Hasan, kısa sürede zengin olmak isteyen ve bunun için hayaller kuran bir adamdır. Bu uğurda ailesi ve bahçesini ihmal etmektedir. Zeynep’in babasını da bu definecilik macerasına katar. Ama Zeynep’in annesi Emine ise Zeynep’i köye ve Ali’ye gelin vermek istememektedir.

 Hem hırçın hem sevdalı Zeynep ise Ali’den vazgeçmeye hiç niyetli değildir. Bu olaylar etrafında şen şakrak bir dille anlatılan hikaye zamanında gülmeye hasret kalan yüreklerde yerini almıştır.

 Karadenizin o doğal doğası ve insanının çok güzel yansıtıldığı bu dizinin fenomen olan başrol oyuncuları dizi sonrası evlenmişlerdir. Böylece türk aşk dizileri arasına giren bu dizinin aşkları gerçek olmuştur. Ve dizi sayesinde Karadeniz’e gezi amaçlı gidişler artmıştır.

22. Yedi Tepe İstanbul

Zuhal Olcay’ın canlandırdığı Olcay, iş adamı kocası iflas edip intihar edince orta hâlli bir mahalleye taşınmak zorunda kalır. Eski tarz sıcak ilişkilerini kaybetmemiş bir mahalledir. Emre Kınay’ın canlandırdığı işsiz Yusuf karakterinin yazmayı denediği Mahallenin Romanı ile paralel olarak mahalledeki zengin çeşitlilikteki karakterlerin başından geçen olaylar anlatılır.

Zuhal OlcayOlcay
Emre KınayYusuf
Uğur PolatAli
Oktay KaynarcaFerhan
Meral OkayHavva
Yeşim Ceren BozoğluNilgün
Özgü NamalDuru
Günay KaracaoğluÖnem

23. Ihlamurlar Altında

 Bilhassa Ihlamur Altında dizisi dizi tavsiyeleri konusunda adından çokça söz ettirmektedir.

 2005 yılında başlayan ve iki sezon süren bu dizinin jeneriği ve müzikleri İntizara ait olmakla birlikte dillerde senelerce dolaşmış ve hatta günümüze kadar da gelmiştir. Drama türündeki bu dizinin senaristliğini Nilgün Öneş, Neslihan Eyüboğlu, Ayşe Teker yapmıştır. Yönetmenliğini Aydın Bulut ve yapımcılığını da Şükrü Avşar üstlenmiştir.

 Dizi mekanı İstanbul olmakla beraber oyuncular arasında yer alan başrol isimler Tuba Büyüküstün, Bülent İnal, Özge Borak, Zeynep Beşerer, Cenk Ertan, Halil Sezai, Ayberk Pekcan, Nur Sürer gibi oyunculardır.

 Tuba Büyüküstün için çıkış dizisi olan ve geleceğin starı diye adlandırılmasına vesile olan bu dizinin konusu ise Yılmaz ve Elif aynı mahallede büyümüş ve birbirini seven iki gençtir. Elif bir fabrikada işçi olarak çalışmaktadır ve bir kıskançlık sonucu Yılmaz ile bozuşan Elif kendisine ilgi duyan holding veliahtı Ömer ile evlenir. Yaşadığı kıskançlık sonrası fabrikayı dağıtan Ömer ise hapse girer. Yılmaz ve Elif evlenecekleri düşünülürken zaman içinde bambaşka yerlere savrulurlar.

 Bu durumu asla kabullenmeyen Yılmaz ise intikam için Tekinerlerin kızı ve Ömer’in kızkardeşi Filiz ile yakınlaşmaya başlar. Fakat Yılmaz’ın Filiz’e gönlünü kaptırması ile hikaye asıl o zaman şekillenmeye başlar.

 Yayınlandığı senede herkesi ekrana kilitleyen bu dizi hem oyuncu kadrosu hem müzikleri ile hatrı sayılı bir yere sahiptir. “Çok aşığın var diyorlar” şarkısı hala en çok dinlenenler listesinde yerini muhafaza etmektele beraber bu dizinin en güzel türk dizileri listesinde olma sebeplerindendir.

24. Hayat Bilgisi

Anne ve babasını bir trafik kazasında kaybeden idealist Afet Öğretmen, küçük kardeşi Kerem ile birlikte Anadolu’yu karış karış dolaşmıştır. Ezberci eğitimden değil, yaratıcı eğitimden yana olan Afet Güçverir buralarda türlü tayinler, atılmalar görmüş ve kardeşine tokat attığı için ayrılmak zorunda kaldığı eski meslektaşı, aşkı Tekin Bey’i ise asla unutmamıştır. Kardeşi ile birlikte yıllar sonra son sürgünleri olan İstanbul Rıdvan Kanat Lisesi’ne gelirler.

Bu tayin Afet Güçverir için yeni bir yaşam, öğrenciler içinse uzun soluklu bir hayat eğitiminin başlangıcı olacaktır. Afet: Tarih öğretmenidir. Türkiye’nin birçok ilinde öğretmenlik yapmıştır. Genelde haksızlığa karşı taraf alması nedeniyle okul müdürleriyle sıkça tartışmış ve sürülmüştür. Son olarak Rıdvan Kanat Lisesi’nde öğretmenlik yapmıştır. Kerem adında bir erkek kardeşi vardır. Genç yaşta bir trafik kazasında anne ve babasını kaybetmiş, kardeşi Kerem’e de o bakmıştır. Fizik öğretmeni Tekin’e âşık olmuştur. Kerem’e tokat attığı için onu affetmemiş ve bir daha Rıdvan Kanat Lisesi’nde karşılaşıncaya kadar onunla konuşmamıştır.

Amil Bey, Menan, Hidayet Hoca, Kopil, Pikaçu, Ortega, Arif, Beton, Törpü, Kikilik, Süzme ve daha nice akıllara kazınmış karakteri vardır.

 25. Suskunlar

 Farklı bir format arayışında olanlar için yapılacak dizi tavsiyeleri arasında Suskunlar yer almaktadır. Dram gerilim türündeki bu dizi Tims Production tarafından yapılmıştır. Senaristliğini Pınar Bulut, Anıl Eke yapmıştır. Yönetmen koltuğunda ise Çağatay Tosun, Çağrı Vila Lostuvalı, Hatice Memiş, Umur Turagay oturmaktadır. Yapımcılığı ise Timur Savcı’ya aittir. Bestecisi Aytekin Ataş olan dizi 2012 yapımı olup bir sene 2 sezon şekilnde ilerlemiştir.

 Formatı ile eski türk dizileri içinde fark oluşturan yapıtın oyuncu kadrosunda ise Murat Yıldırım, Sarp Akkaya, Aslı Enver, Güven Murat Akpınar, Tugay Mercan, Berk Hakman, Mehmet Özgür, Reha Özcan, Özge Sezince, Pelin Akil, Elif Atakan, Mert Asutay, Fatih Paşalı, Fırat Albayram, Alican Yücesoy gibi isimlerin yer aldığı dizi bilhassa konusu ile büyük ilgi toplamıştır.

 Dizinin konuşma gelince Kuyudibi Mahallesi’nde kardeş gibi büyüyen Ecevit, Bilal, İbrahim ve Zeki’nin çocukken yaptıkları masum bir hatadan dolayı hapse atılmalarını ve burada darp, tecavüz gibi akıl almaz muamelelere maruz kalmaları sonrası hayatlarının altüst olmasıdır.

 Bu dört arkadaş, maruz kaldıkları her şeyi unutacaklarına ve hatırlamamak için de birbirlerini bir daha görmeyeceklerine söz verip ayrılırlar. Bambaşka hayatlar yaşamaya başlayan bu dört arkadaş yıllar sonra içlerinden birinin suskunluğunu bozması ve ölmesi, geride kalan üç arkadaşı yeniden karşı karşıya getirir.

 Bu üç arkadaş ve yanlarına aldıkları, çocuk çetelerinin vazgeçilmez üyesi Ahu’yla geçmişte başlarına gelen hadislerin intikamını almak için yola çıkarlar. Bu yolda intikam ile ilerleyen hikaye Ecevit ve Ahu’nun geçmişe uzanan aşklarını da beraberinde sürüklenmektedir.

 Hatta dizinin Ecevit’in karakterinin oynadığı “Burdasın ama dokunamıyorum çok saçma. Ben artık dokunabileceğim birini sevmek istiyorum Ahu.” sahnesi hala hafızlarda dipdiri durmaktadır. Bunun yanı sıra Ahmet Kaya şarkıları ile de bütünleşen sahneler müdavimlerine duygusal anlar yaşatmış ve şarkılar bu dizi ile bir ekol haline gelmiştir. Ve suskunlar da eski türk dizileri içinde çığlık çığlığa yerini almıştır.

26. Avrupa Yakası

Avrupa Yakası, Sinan Çetin’in yapımcılığını ve Gülse Birsel’in senaryosunu üstlendiği bir durum komedisidir. Plato Film stüdyolarında çekilen dizinin ilk bölümü 11 Şubat 2004 tarihinde ATV ekranlarında gösterime girdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*