Asmalı Konak Dizisi Nedir?

 Yayınlandığı senelerde yayın saati geldiğinde sokakların boşaldığı Asmalı Konak tartışmasız hala türk dizileri arasında efsanevi yerini korumaktadır. Asmalı Konak oyuncu kadrosuna gelince Nurgül Yeşilçay ve Özcan Deniz’in başrollerini paylaştığı dizinin kadrosu oldukça sağlam olmakla birlikte Selda Alkor, Kenan Bal, İpek Tuzcuoğlu, Efsun Alper, Menderes Samancılar, Devrim Saltoğlu, Canan Hoşgör, Eylem Yıldız, Şerif Sezer, Selda Özer, Zeynep Eronat, Nihan Menzil, Ege Aydan gibi isimler yer almaktaydı.

 Dram, duygusal türünde olan efsane dizi yayın hayatına 2002 yılında başlamıştır ve iki sezon devam etmiştir. Atv kanalında yayınlanan ve yönetmeni Çağan Irmak, senaristi Meral Okay ve Mahinur Ergün olan, yapımcılığını Abdullah Oğuz’un üstlendiği bu dizi Newyork’tan İstanbul’a ordan Ürgüp’e uzanan bir aşk hikayesiydi.

 Konusunu ele alacak olursak Bahar Newyork’ta sanat eğitimi görmekte olan bürokrat bir babanın kızıdır. Seymen ise Ürgüp’te saygın bir ailenin oğludur. Bahar ile Newyork’ta masalsı bir şekilde tanışıp, tutku ike birbirlerine aşık olurlar. Bunun sonucunda Bahar tüm hayatını değiştirip Seymen ile evlenip Ürgüp Asmalı Konağa yerleşir. Köklü, yöresel bir aile yapısına sahip Seymen’in Ürgüp’teki saygınlığına Bahar hayran kalır.

 Yer yer komedinin de içinde yer aldığı Asmalı Konak, aşk, tutku, entrika, aile kavramlarının işlendiği ve tüm oyuncuların rollerini ustalıkla oynadığı aynı zamanda da adına Ürgüp’te anıt dikilen efsane bir dizidir. O kadar dillere destan bir hikayesi vardı ki daha sonra sinema filmi olarak da beyaz perdede de yerini almıştır.

 Seymen ve Bahar karekterleri türk aşk dizileri içinde bir fenomen haline gelmişti. Zamanının en üst çekim kalitesine sahip olan bu dizi izleyen üzerinde bağımlılık yapma etkisine sahiptir. Asmalı Konak türk dizileri arasında reytingine kolay kolay kim senin ulaşamayacağı bir diziydi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*