Yabancı Damat Dizisi Nedir?

Yayınlandığı senelerde fırtına gibi esen Yabancı Damat en güzel türk dizileri arasında olup, oyuncu kadrosu ile de göz dolduran bir yapıttı. Nehir Erdoğan, Özgür Çevik, Arif Ergin, Engin Akyürek, Nilgün Belgün, Binnur Kaya, Erdal Özyağcılar, Sumru Yavrucuk, İker Aksum, Tülin Oral, Nazlı Tosunoğlu, Seray Gözler gibi isimlerin yer aldığı Yabancı Damat dram türünde bir diziydi.

 2004 yılında yayın hayatına başlayan dizinin yönetmen koltuğunda ise Yağmur Taylan ile Durul Taylan oturmaktaydı. Üç sezon süren bu dizi Yerine Sevemem ve Üstüme Basıp Geçme Yar şarkıları ile yıllarca hafızalara kazınan bu fenomen dizi Gaziantep ile Yunanistan arasında geçmekteydi. Nazlı ile Niko’nun dillere destan aşkını ve o sıcacık, samimi aile hayatını komik bir dille ele alan bu dizi aynı zamanda Türk ve Yunan meselesine de dostane bir bakış getirmişti.

 Türk ve Yunan müzikleri çalınan bu dizinin çekimleri Bodrum’da başlayıp oradan Yunanistan’ın Sömbeki Adası’nda devam etti. Daha sonra Gaziantep – İstanbul çekimlerinin de yer aldığı dizide Atina çekimleri de yapılacaktı. Bu yüzden dizi için Türkiye’de dev bir plato kuruldu. Dizinin Yunanistan’daki çekimleri açısından Yunan Basın Bakanlığı, Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu dizi çekim esnasında çekim alanları hususunda yardımcı oldu.

 Bunların yanı sıra gelmiş geçmiş en iyi diziler arasında yer alan Yabacı Damat dizisinin konusu Türkiye ve Yunanistan’dan iki gencin vazgeçilmez aşkını ele almaktadır.

 İzleyenlere aileden biri gibi hissettiren dizinin konu özeti ise, Ankara’da üniversite okuyan Nazlı ailesinin yanına Gaziantepe döner. Ökkeş ile ortak ve aile dostu olan baklavacı Kahraman usta kızını Ökkeş’in oğlu Kadir ile evlendirmek isteyince ailesini bu işten vazgeçiremeyen Nazlı Bodrum’a arkadaşı Zeynep’in yanına kaçar. Orda başına gelen hadiseler sonucu İngiliz sandığı ama aslında Yunan olan Niko ile tanışır.

 Nazlı’nın peşine düşen Kadir’den kaçmaya çalışan Nazlı gelişen olaylar sonucu Niko ile Yunan adasına düşer ve birlikte geçen unutulmaz birkaç sonunda birbirne aşık olurlar. Fakat Gaziantepe dönmek zorunda olan Nazlı ile Niko orda ayrılırlar. Fakat Niko Nazlı’nın peşine gider ve hikaye böylece başlar.

 Yunan düşmanı olan aile ile Türk düşmanı olan ailenin çocuklarının birbirlerine duydukları aşkın bu iki ülkeyi nerden nereye getirdiğini anlatan sıcak bir aile dizisiydi. Ve efsane türk dizileri arasında böylece yerini aldı. Aynı zamanda birçok dalda ödül almıştır.

İzlemek İçin Tıklayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*