Sıla Dizisi Nedir?

Elbette yerli dizler arasında kadrosunda Cansu Dere, Mehmet Akif Alakurt, Zeynep Eronat, Menderes Samancılar, Tayanç Ayaydın, Boncuk Yılmaz, Cemal Toktaş, Kartal Balaban, Muhammed Cangören, Celil Nalçakan, Namık Kemal Yigittürk, Gökçe Yanardağ, Devrim Saltoğlu, Fatoş Tez gibi isimler yer almıştır.

 Jenerik müziği Sezen Aksu ve Sıla Gençoğlu’na ait olan aynı zamanda da dizi içinde falan müziklerin de Sezen Aksu parçalarından seçilen dram, aksiyon türündeki bu dizi 2006 yılında başlamış ve üç sezon sürmüştür.

 Yönetmen koltuğunda Gül Oğuz’un oturuduğu bu dizi zaman zaman İstanbul çekimleri olsa da Mardin’de geçen bir diziydi.

 Konusu ile de büyük ilgi çeken dizi Mezopotamya’nın bereketli ve büyülü topraklarında, her penceresi başka bir yere açılan, yüksek avlulu evleri, daracık sokakları olan bu coğrafyada kanun tanımaz törelerin içinde o törelere baş kaldıran bir aşkı kaleme almıştı.

 Yüreğinde özlem tohumlarını her geçen vakitte daha da büyütmek mecburiyetinde olan bir kızla, töreleri ve yüreği arasında kalan Boran’ın tutkulu aşk masalını anlatmaktadır.

 Bir tarafta daha üç yaşındayken tooraklarından ve ailesinden koparılıp, İstanbul’a getirilen fakat kökleri haka doğuda olan, yalan bir hayat içinde büyüyen Sıla diğer tarafta doğunun o sert törelerini kendi kalemiyle yeniden yazmaya çalışan yaşadığı coğrafyanın kendisine biçtiği rolü merhametini kaybetmeden sırtlamaya çalışan Boran.

 Boran’ın kız kardeşi ile Sıla’nın abisinin kaçması sonucu berdele karar verilir ve Sıla bir yalan ile daha önce hiç adını duymadığı berdele İstanbul’dan Mardin’e getirilip hiç tanımadığı abisinin canını kurtarmak için kurban edilir ve aşiret ağası Boran ile evlendirilir.

 Artık Sıla kocaman bir konakta, yıkılmaz kurallar altında bir töreye mahkum yaşamaktadır. Her gün bu esaretten kurtuluş planları yapan Sıla farkına dahi varmadan Boran’a geri dönüşü olmaz bir biçimde aşık olmaktadır. Asıl hikaye de kavga da ordan sonra başlamaktadır.

 Yayınlandığı dönemde Sıla tokasının ve Mardin’inn meşhur olduğu bu dizi gelmiş geçmiş en iyi diziler arasında hatrı sayılı bir yere sahiptir. Gerekçelik çekim mekanları gerek konusu ile diğer dizilerden ayrılmaktadır. Aynı zamanda bir çok yabancı ülkeye de satılmıştır.

İzlemek İçin Tılayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*