Ezel Dizisi Nasıl Doğdu?

Dizi sektörüne yerli dizler alanında ayrı bir boyut kazandıran, dev oyuncu kadrosu ile dikkatleri üzerine çeken Ezel dizisinde Kenan İmirzalıoğlu, Cansu Dere, Tunçel Kurtiz, Barış Falay, Yiğit Özşener, Bade Işçil, Sarp Akkaya, Sedef Avcı, Burçin Terzioğlu, İpek Bilgin, Beyazıt Gülercan, Haluk Bilginer, İsmail Filiz yer almaktaydı.

 Aksiyon, dram türündeki bu dizinin yapımcılığını Ay Yapım üstlenmiştir. Yönetmen koltuğunda Uluç Bayraktar, senora ekibinde ise Kerem Deren ve Pınar Bulut yer almaktadır.

 Monte Kristo Kontu ‘ndan uyarlama olan bu dizinin hala hafızlarda olan dizi müzikleri Toygar Işıklı imzasını taşımaktadır. 2009 tarihli bu dizi iki sezon sürmüştür. Dizinin arka fon anlatıcısı usta oyuncu Tuncel Kurtiz idi. Dizinin çekimlerinin çoğu İstanbul’da yapılmıştır. Fakat İngiltere, Hırvatistan ve KKTC’de de çekimler yapılmıştır.

 “Dayı” ve “Yeğen” repliklerinin hala ağızlarda dolaştığı bu fenomen diziye Tuncel Kurtiz’in hayat verdiği Ramiz Dayı karakterinin o efsane sözleri unutulmaz bir renk katmıştır.

 Alışagelmişin dışında konusu ile dikkat çeken Ezel’in özeti, Ömer tamirhanede çalışan ve ailesi ile mütevazı bir hayat süren bir delikanlıdır. Babası Mümtaz bey marangozluk yapmaktadır ve aile itibarını herşeyden önce tutmaktadır. Annesi Meliha hanım ise gözleri görmeyen fakat gözleri çok kuvvetli bir kadındır.

 Ömer dürüst, iyi niyetli bir insan olmakla beraber dizininde efsaneleşen bir repliği haline gelmiş bir mevz vardır ki, Ömer’in kötü tej bir huyu vardı; insanlara çabuk inanıp güvenmesiydi. Tamirhanede birlikte çalıştığı ve abisi bildiği kerpeten lakaplı Ali ve çocuk arkadaşı Cengiz en sıkı dostlarıydı. Bir de sevdiği Eyşan vardı.

 Ömer bu üç insana koşulsuz güvenirdi ki bir gün bu üç insan işledikleri bir suçu planlı bir şekilde Ömer’in üzerine yıkıp hapse girmesine sebeb oldukları ve Ömer’in hepsinin ihaneti ike yüzleşip hapiste Ramiz dayı ile tanışması sonucu bütün hikaye başlar.

 Hapisanede çıkan yangında yüzü yanan Ömer Ramiz dayının da yardımı ile yüzünü değiştirir ve bir zamanlar koşulsuz güvendiği bu üç insandan intikam almak için geri döner. Aşk, ihtiras, intikam ve aksiyon yüklü dizinin asıl konusu da burdan sonra başlar.

 Dizinin bu kadar ilgi görmesinin bir sebebi de Eyşan karakteri sıradışı bir başrol kadın oyuncusuydu. Sizi aynı zamanda bir çok ülkeye satılmış ve bir çok dalda da ödül almıştır. Müdavimleri ise hala dizinin repliklerini kullanıp, diziye atıfta bulunmaktan geri durmamaktadır. Bu sebeble de Ezel gelmiş geçmiş en iyi diziler arasında her bakımdan farkını ortaya koyarak unutulmaz olmuştur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*