Ekmek Teknesi Dizisi Nedir?

 Oyuncu kadrosunun Savaş Dinçer, Şermin Hürmeriç, Peker Açıkalın, Mehtap Bayri, Arzu Oş, Melike Güner, Ekin Türkmen, Esin Civangil, Hasan Kaçan, Kadir Çöpdemir, Eray Demirkol, Ahmet Yenilmez, Cem Kılıç gibi isimlerin yer aldığı efsane türk dizileri arasında bulunan Ekmek Teknesi 2002 tarihinde atv ekranlarında yayınlanan bir diziydi. Tür olarak komedi, dram olan bu dizinin yönetmenliğini Osman Sınav, Metin Günay, Sadullah Şentürk, Gürsel Ateş paylaşmaktaydı.

 Üç sezon devam eden bu dizi Istanbul’un Kuzguncuk, Beylerbeyi, Üsküdar semtlerinde çekilmekteydi. Yapımcılığını ise Sinegraf ve Pana film üstlenmiştir. Senaristler arasında en tanıdık isimlerden biri olarak Raci Şaşmaz yer almaktaydı. Dizinin jenerik müziği ise incesaza aitti.

 Ekmek Teknesinin konusuna gelince Türk aile yapısını başarılı bir şekilde ele alan ve unutulmaya yüz tutmuş atasözleri, deyimleri sıkça kullanan ve düzgün dil bilgisi ile izleyenlerin dikkatini çeken bu dizi, Fırıncı Nusret Baba, eşi Ayhan Hanım ile çılgın ve sevimli kızlarını konu almaktadır.

 Aynı zamanda özlenen ve sıcak bir aile görüntüsü çizen Ekmek Teknesi, orta sınıf bir mahallede kendi halinde yaşayan insanların sevinçlerini, aşklarını, hüzünlerini ve hayatta kalma çabalarını eğitici ve öğretici bir üslub ile ele almıştır. Ekmek Teknesi, efsane türk dizileri arasında yüreğe dokunan ve unutulmaya yüz tutmuş kökleri hatırlatan bir diziydi.

 Dizide fırıncı Nusret babanın beş kızı vardı ve ailecek mutlu, naif, mütevazı bir hayat sürmekteydiler. Nusret Efendi ve eşi Ayhan hanım sadece kendi kızlarının değil mahallelinin de anne babası gibiydi. Mahallelinin hepsi Nusret Efendi’ye çok hürmet ve itimat ederdi ayni zamanda da sözlerine kıymet verirdir.

 Mahalleliye gelince birbirinden enteresan ve naif insanlardan oluşmaktaydı. Hepsinin nevi şahsına münhasır komik bir hikayesi olsa da en mühim mesele birarada yaşıyor olmalarıydı. İstanbul’un eski bir mahallesinde gerçek bir masal, masal gibi bir gerçekti Ekmek Teknesi. Hele o mahalle kahvesinde akşamları anlatılan o sıcak, öğretici ve düşündürücü hikayeler hala yüreklerde yerini muhafaza etmektedir. En iyi yerli dizler temsilcisidir de denebilir.

İzlemek için tıklayın….

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*