Deli Yürek Dizisi Nedir?

 Elbette türk dizileri arasında devleşen ve efsaneleşen yapıtlardan biri de tartışmasız Deli Yürekti. Bu hafızalarda hala tazeliğini koruyan yapıtın göz dolduran oyuncu kadrosu ise Kenan İmirzalıoğlu, Zeynep Tokuş, Ebru Cündübeyoğlu, Emin Gürsoy, Ali Sürmeli, Kürşat Alnıaçık, Yılmaz Tüzün, Mehtap Bayri, Atilla Karagöz, Bulut Aras, Selçuk Yöntem, Demir Karahan, Ahmet Yenilmez, Elif İnci, Eray Demirkol gibi isimlerden oluşmaktaydı.

 Yönetmenliğini Mustafa Şevki Doğan ve Osman Sınav’ın üstlendiği, Onur Ünlü ve Raci Şaşmaz gibi isimlerin de senaristliğini yaptığı ve Aria’nın da müziklerine hayat verdiği Deli Yürek 1998 senesinde başlayıp 4 sezon devam eden efsanevi bir yapıt olarak tarihin raflarında yerini almış bulunmaktadır.

 Aynı zamanda türk dizileri arasında devleşen bu yapıt, İstanbul’un Üsküdar, Beykoz korusu ve Maltepe sahili civarlarında çekilmekteydi.

 Sinegrafın üstlendiği ve dış ülkelere de satılan bu dizinin konusu ise askerden izne gelen Yusuf Miroğlu, kan kardeşi Ali, kız kardeşi Nazlı, arkadaşı Gülçin ile parkta gezmek için yola çıktıkları bir gün terör örgütü tarafından bir askeri araca pusu kurulması sonucu ateş açılma esnasında Yusuf Miroğlu, teröristler ile çatışmıştır ve bu arbede sonrası gündemde kahraman ilan edilmiştir.

 Askerden dönünce çocukluğundan beri ilgili olduğu Kara Hamit’in karşısına çıkar. Fakat Kara Hamit, Yusuf’u tanımaz ve aynı zamanda silahlı bir saldırıya uğradığı anda Yusuf Miroğlu tarafından kurtarılır ve böykece Miroğlu tüm dikkatleri üzerine çeker.

 Daha sonra askerlik arkadaşı olan Yılmaz ile bu esnada karşılaşır. Yılmaz, Kesik Recep’in adamıdır ve Yusufu da Kesik Recebe götürür. Fakat Kara Hamiye suikast düzenleyenin Kesik Recep olduğunu anlayan Yusuf Kara Hamit’in yanında yer alır. Daha sonra Ayşe’nin öğretmeni ve işadamı kızı olan Feraye’ye aşık olur. Feraye’nin babası ve Kara Hamit aynı arazi için kapışmaktadır ve bunun sonucunda Kara Hamit Dereye ve babasını öldürür.

 Daha sonra Yusuf Kara Hamit’in yanından ayrılıp oto tamirciye geri döner. Daha sonra Ağabey ile tanışır ve siyaset ile mafya ortamına girer. Ve kötüden haksızlığa uğrayan hakkını alma konusunda bir fenomen haline gelir. Aynı zamanda Ağabeyin kızı Zeynep ile tutkulu ve naif bir aşk yaşamaya başlar.

 Bu aşk hikayesi türk aşk dizileri içinde ekol haline gelmiştir ve asıl hikayeye böylece giriş yapılır. Bu efsane türk dizileri arasında yer alan Deli Yürek, Yusuf ve Zeynep’in o naif sevdası, Kuşçunun bilgeliği ve hikayeleri, Miroğlu yasaları ve eşsiz türküleri ile gönüllerde en zirvede yerini almıştır.

 Dizinin yayınlandığı senelerde bilhassa genç delikanlılar arasında Miroğlu yasaları ve Miroğlu tarzı moda olmuştu. Genç kızlar arasında da Yusuf ile Zeynep’in sevdası nam salmıştı. Ve büyük ses getirmişti. O kadar ki Deli Yürek’in daha sonra sinema filmi dahi yapılmıştı. Bu da en güzel türk dizileri listesinde yer aldığının kanıtıdır.

İzlemek için tıklayın….

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*